„Būdvardžių sutapimas su daiktavardžiais atveju. Būdvardžių sutapimas su daiktavardžiais 5 klasės pamokos pastabos būdvardžių sutapimas su daiktavardžiais

Vaikams karščiavimą mažinančius vaistus skiria pediatras. Tačiau būna avarinių situacijų, kai karščiuoja, kai vaikui reikia nedelsiant duoti vaistų. Tada tėvai prisiima atsakomybę ir vartoja karščiavimą mažinančius vaistus. Ką leidžiama duoti kūdikiams? Kaip sumažinti temperatūrą vyresniems vaikams? Kokie vaistai yra saugiausi?

Pamokos tikslai:

būdvardžio derinimo su daiktavardžiu lyties ir skaičiaus nustatymo įgūdžių stiprinimas;

gebėjimų taisyklingai keisti būdvardžio (galūnės) formą derinant su daiktavardžiu ugdymas.

Parsisiųsti:


Peržiūra:

„Būdvardžių ir daiktavardžių sutapimas pagal skaičių ir lytį“

Pamokos tikslai:

būdvardžio, suderinamo su daiktavardžiu, lyties ir skaičiaus nustatymo įgūdžių stiprinimas;

gebėjimų taisyklingai keisti būdvardžio (galūnės) formą derinant su daiktavardžiu ugdymas.

Pamokos tikslai:

1. padėti įtvirtinti gebėjimą sudaryti frazes „būdvardis + daiktavardis“;

2. skatinti žodyno aktyvinimą ir turtinimą;

3. Skatinti rusų kalbos, kaip akademinio dalyko, pažintinės veiklos plėtrą, savikontrolę atliekant užduotis raštu ir žodžiu;

4. rašybos budrumo ugdymas.

Užsiėmimų metu:

I. Psichologinė nuostata.

Šypsokis skaidri gamta,

Per sapną jis pasitinka metų rytą.

Mėlynas, blizgantis dangus

Vis dar skaidrūs miškai,

Atrodo, kad jie tampa žali.

Mus surenka skambutis

Kokia nuostabi pamoka!

II. Pagrindinių žinių atnaujinimas.

Koks šiandien oras?(Graži, saulėta, šilta, be vėjo.)

Kaip galime kalbėti apie šiandieną, jei ji turi tuos pačius ženklus? Kokia šiandien diena?(Diena šilta, saulėta, be vėjo.)

Koks šiandien dangus?(Be debesų, švarus, mėlynas.)

Kokiu metų laiku būna toks oras?(Pavasarį.)

Taigi, koks oras?(Oras pavasarinis.)

Kaip mes galime pasakyti apie dieną?(Pavasario diena.)

Apie dangų? (Pavasario dangus.)

Apie dienas? (Pavasario dienos.)

Kuri kalbos dalis mums padėjo tiksliai ir vaizdžiai apibūdinti šiandienos orą?

Ką tu žinai apie daiktavardį?

Ką žinote apie būdvardžius?

Daiktavardis reiškia daiktą, o būdvardis yra daikto ženklas, tai yra daiktavardžio ženklas. Jūs ir aš jau žinome, kad šios dvi kalbos dalys yra glaudžiai susijusios.

Klausykite pasakojimo iš knygos „Linksmosios gramatikos“ (mokinio pristatymas).

Išvertus iš lotynų kalbos, „būdvardis“ reiškia „kažkas išmestas“, „pridėtas“, „pridėtas“. Būdvardžiai atsako į keturis klausimus: kurį? kuri? kuri? kuri? - priklausomai nuo to, kokie daiktavardžiai yra šalia jų.

Kiekvienas klausimas skirtas tik vienai daiktavardžio lyčiai. Būdvardžiai gudrūs, jie „derina“, susijungia, prisitaiko prie daiktavardžio lyties. Būdvardžio lytis nustatoma pagal daiktavardžio lytį. Skaičius taip pat nustatomas pagal daiktavardį.

V.Volina.

III. Naujų žinių ir įgūdžių formavimas (mokymosi užduoties nustatymas)

Taigi, būdvardžiai, kaip žinote, „derina“, jungiasi, prisitaiko prie daiktavardžių.Tai yra, būdvardis sutampa su daiktavardžiu lytimi, skaičiumi ir didžiąja raide. Ši savybė vadinama koordinavimu.

Kas gali man padėti suformuluoti pamokos temą?

„Būdvardžių sutarimas su daiktavardžiais“.

Kokias užduotis išsikelsime sau?

Vaikinai, neseniai 2 klasės mokiniai parašė esė. Štai vienas iš jų. Tai berniuko rašinys.

Kaip manote, ką mokytoja pasakė berniukui?

Kodėl taip manai?

Tiesa, rašinyje buvo klaidų.

Kokias klaidas padarė berniukas?

Berniukas daro klaidų derindamas būdvardį su daiktavardžiu.

Norėdami ištaisyti esė padarytas klaidas, turite žinoti ir veikti. Mums reikia tam tikro veiksmų algoritmo.

IV. Naujų žinių atradimas.

Kokie bus pasiūlymai? Ką reikia padaryti norint teisingai suderinti būdvardį su daiktavardžiu? (vaikų spėjimai)

Išvada. Vykdykite šį algoritmą:

nustatyti daiktavardžio lytį;

parinkite būdvardžiui tinkamą klausimą: vyriška giminė – KAS?, moteriškoji giminė – KAS?, neutrali – KAS?

pakeisti būdvardžio formą, kad ji atitiktų klausimą.

PAVYZDYS: saulė (šviesi, šviesi, šviesi): saulė - s.r. - KURI? – šviesus; saule - KAS? – degantis, apvalus, geltonas.

Taigi, ką daryti, kad teisingai parašytumėte būdvardžių galūnes?

Ši taisyklė gali būti suformuluota humoristine forma:

Nenori likti ant kojų pirštų

Pabaigą patikrinkite klausimu.

V. Pirminė konsolidacija.

Užduotis: naudodami algoritmą pasirinkite daiktavardžio būdvardį.

Oras... (lietingas, lietingas, lietingas).

Lietus... (smulkus, lengvas, lengvas).

Debesis... (tamsus, tamsus, tamsus).

Vėjas... (šalta, šalta, šalta).

Oras... (šviežias, šviežias, šviežias).

Debesis.. (balta, balta, balta).

Saulė... (šviesi, šviesi, šviesi).

Nuotaika... (džiaugsminga, džiaugsminga, džiaugsminga).

VI. Savarankiškas darbas su savikontrole pagal standartą.

Dabar atkreipkite dėmesį.

Naujas testas.

Įterpti galūnes

Šiose frazėse.

Šie būdvardžiai „pametė galą“. Turite įterpti pabaigą.

rytas ___ rūkas

grybas ___ lietus

ilgai laukta ___ telegrama

raudonas ___ pieštukas

žiemos____ gamta

naktinis dangus

modernus___ kinas

turtingas ____ derlius

mados ____ palaidinė

Patikrinkite savo darbą.

Kas lengvai atliko užduotį?

Kas turi bėdų? Kuris?

VII. Naujų žinių įtraukimas į žinių sistemą ir kartojimas.

„Kas pasirinks daugiau žodžių-atributų žodžiams-objektams?

Užduokite klausimą šiais žodžiais.

Pavyzdys: beržas - baltakamienis, garbanotas, rusiškas, jaunas - kokios?

Oras... (saulėtas, geras, lietingas, šaltas, giedras).

Lietus... (puikus, šaltas, šlapdriba, šiltas, smarkus).

Debesis... (tamsus, žemas, juodas, sunkus).

Vėjas... (šaltas, šiltas, veriantis, švelnus, stiprus).

Oras... (gaivus, karštas, šerkšnas).

Debesis... (baltas, sniego baltumo, mėlynas, šviesus, erdvus).

Saulė... (kaitri, šviesi, deganti, geltona).

Nuotaika... (gera, linksma, nerimastinga, džiaugsminga, bloga).

VIII. Veiklos refleksija (pamokos santrauka).

Taigi, mes daug dirbome derindami būdvardžius su daiktavardžiais. Dabar galime padėti 2 klasės mokiniui.

Padėkite man redaguoti berniuko esė.

„Atėjo pavasaris. Dangumi plaukioja baltas debesis. Skaisčiai šviečia saulė. Baltas sniegas tirpsta. Pučia šiltas vėjas. Žmonės džiaugiasi pavasariu!“

Savarankiškas studentų darbas, po kurio vyksta testai.

Taigi, vaikinai, ką jūs šiandien dirbote klasėje?

Kaip būdvardžiai sutampa su daiktavardžiais?

(Lyties, skaičiaus ir didžiosios raidės)

Kur galima pritaikyti naujas žinias?

Kas sekėsi gerai?

Prie ko dar reikia padirbėti?


§ 1816. Pilnas būdvardis sutinka su vienaskaitos daiktavardžiu. h (vienoje ar kitoje formoje) pagal skaičių, lytį ir atvejį: naujas namas, naujas namas, nauja vasarnamis, nauja sodyba, pirmas susitikimas, pirmasis susitikimas, toks ekscentrikas, su tokiu ekscentriku; daugiskaita

Ch. - skaičiumi ir atveju: nauji namai, nauji namai, nauji nameliai, nauji vasarnamiai, pirmieji susitikimai, apie pirmuosius susitikimus.

Pastaba. Išraiškingai nuspalvintoje kalboje pastebima tendencija mažybinį ar mielą daiktavardį apibrėžti būdvardžiu, kuriame yra ir mažybinės reikšmės ar meilumo: švarus miestelis, senas traukinys, paprasta suknelė.

Trumpieji būdvardžiai taip pat sutinka su daiktavardžiais lytimi, skaičiumi ir didžiąja raide, tačiau toks sutapimas šiuolaikinėje kalboje pasitaiko tik tam tikromis stabiliomis kombinacijomis (ant basos kojos, šviesiu paros metu, šviesiu paros metu).

Pastaba. Poetinėje kalboje, kai izoliuotas, kai trumpas būdvardis yra pavadintos formos. p. veikia pusiau predikatyvine funkcija (žr. § 2117), jame derinamos apibrėžiamo žodžio ir predikatyvo reikšmės: Bet Pasaulis pasidavė pavojingiems įsipareigojimams, jis yra klastingas (Mark.); Ringe klounas šokinėja ir nosį (Vinokur.); Iš visų žemės pusių į mano krūtinę plūstelėjo barškantys ir sunkūs, persekiojami bokalai (Bagr.); Ir saulė atrodo, šviesiu veidu, Nušluoja likusią tamsą (Smyrna).

§ 1817. Būdvardis gali sudaryti susitarimo ryšį su daiktavardžio junginiu su kardinaliu skaitmeniu: du namai - du nauji namai; keturiasdešimt vietų – keturiasdešimt laisvų vietų; šimtas klausimų – šimtas netikėtų klausimų. Tais atvejais, kai į tokį derinį įtrauktas skaitmuo du, trys, keturi arba abu (abu) yra im. arba vynas p., suderinamas būdvardis gali turėti formą arba lytį. arba juos. p.m. h. Čia galioja šie įstatymai.

1) Jei junginyje su skaitvardžiu yra daiktavardis vyras. arba vidutinis r., tada suderinamas būdvardis dažnai dedamas į formą lytis. p.m. valandos: du pažįstami žmonės, trys dideli medžiai, abu statomi pastatai, ištisos trys valandos, du akvarelės piešiniai, keturios prarastos dienos. Forma pavadinta p. čia galimas, bet pastebimas rečiau ir linkęs būti ribotas: du gelbėjimo švyturiai (Lerm.); du nuskurę senukai (Turg.); du dvaro rūmai (Lerm.); abu alkani draugai (L. Tolstojus).

Pastaba. Dedant būdvardį į pradinę frazės padėtį, forma im. n. pirmenybė teikiama genties formai. p.: trys visos valandos, trys dideli medžiai, keturios prarastos dienos; Kartkartėmis sode pasirodo baltieji gvardiečiai. Vakar vakare ant suoliuko priešais lauko duris sėdėjo net šeši gana jauni egzemplioriai (Andr.).

2) Jei junginyje su skaitvardžiu yra daiktavardis žmonos. r., tada abi būdvardžio formos yra normalios – ir im. ir šeima p.: dvi jaunos - dvi jaunos, kai kurios keturios merginos - kai kurios keturios merginos, abu kiemo šunys - abu kiemo šunys, keturios didelės trobelės - keturios didelės trobelės, dvi moteriškos rankos - dvi moteriškos rankos; Mūsų komanda turi keturis aukso ir tris sidabro medalius (dujų).

3) Abi būdvardžio formos (neišraiškingoje kalboje visada prieš skaičių) taip pat yra normalios tuo atveju, kai junginyje yra skaitvardis pusantro - pusantro: gyvenk visą savaitę su puse - visa pusantros savaitės, laukti visą pusantros valandos – visą pusantros, laukti vos pusantros minutės – apie pusantros minutės.

Būdvardis gali sudaryti susitarimo ryšį su žodžių jungtuku (žr. § 2067–2072) arba su prielinksniu jungiamu žodžių junginiu: tėvas ir motina, sodas ir daržas, brolis ir sesuo. Tokiais atvejais būdvardis dažniausiai įgauna daugiskaitos formą. h.: ​​didžiulis sodas ir vasarnamis, didžiuliam sodui ir vasarnamiui; mano tėvas ir motina, mano tėvas ir motina, mano tėvas ir motina; mažasis brolis ir sesuo, mažajam broliui ir seseriai; mūsų seneliai. Vieneto forma h taip pat teisinga, bet ji apibrėžia tik pirmąjį junginio narį: didžiulis sodas ir vasarnamis, didžiuliam sodui ir vasarnamiui, mano tėvas ir mama, mažajam broliui ir seseriai.

§ 1819. Šiuolaikinėje kalboje pasitaiko vadinamojo „semantinio susitarimo“ atvejų, t. y. sutarto žodžio vartojimo tokia forma, kuri nėra iš anksto nulemta apibrėžiamo daiktavardžio formos, arba tik iš dalies nulemta jos.

1) Su daiktavardžiais vyras. p., įvardijantis asmenį pagal profesiją, visuomeninę, gamybinę veiklą ir vienodai galintis įvardyti tiek vyriškos, tiek moteriškos lyties asmenį (gydytoją, felčerį, direktorių, inžinierių, pardavėją, sekretorių, diktorių, architektą) šnekamojoje, laikraščio kalboje, pasakojimas, jei kalbame apie moterišką asmenį, normalu vartoti būdvardį žmonų forma. r.: mūsų gydytoja, naujoji sekretorė, pati direktorė: Atsitiktinė gydytoja, / nelaukdama greitosios, / su jėga pučia deguonį į plaučius - burna į burną! (Susijaudinęs). Toks derinimas yra privalomas tuo atveju, kai atitinkamas formų derinimas vienu metu atliekamas predikatu (žr. § 2249): Atėjo mūsų gydytojas; Naujasis sekretorius vis dar nepatyręs; Įsakymą davė pati direktorė. „Semantinis susitarimas“ leidžiamas tik tokia forma, kuri pavadinta vardu. P.; kitose formose neteisinga; pvz., susitarimas buvo klaidingas: pasakė šalia stovinčiam pirmininkui (dujos).

2) Tais atvejais, kai sutartas būdvardis reiškia žodį ar žodžių junginį – tikrinį pavadinimą (knyga, paveikslas, pjesė, filmas, įstaiga, viešbutis, restoranas, kavinė ir kt.), būdvardžio lytį, skaičių ir atvejį. nustatomos pagal atitinkamas kategorijas, į kurią šis pavadinimas turėtų priklausyti: romanas „Eugenijus Oneginas“ - Puškino „Eugenijus Oneginas“, istorija „Mumu“ - Turgenevo „Mumu“, kavinė „Prie gulbės“ - jaukus „Prie gulbės“. Tačiau yra nukrypimų nuo šios taisyklės. Taigi, jei pavadinime yra vardas daugiskaita. h., tada suderinamas būdvardis taip pat gali turėti daugiskaitos formą. dalis: skulptūra „Heroinės“ - mylimos „herojės“ ir dažniau mylimos „heroinės“; paveikslas „Labai atvyko“ - Savrasovo „Labai atkeliavo“ ir dažniau Savrasovo „Atvyko šėtonai“; filmas „Mes iš Kronštato“ – nemirtingasis „Mes iš Kronštato“ ir dar dažniau nemirtingasis „Mes iš Kronštato“. Svyravimai pastebimi ir tais atvejais, kai vardas yra vardas netiesioginiu atveju: sutartas žodis gali būti aplinkos formos. r.: pjesė „Apatinėse gelmėse“ - Gorkio „Apatinėse gelmėse“ ir Gorkio „Apatinėse gelmėse“; sensacingas (filmas) „Prie ežero“ ir sensacingas „Prie ežero“.

Suderinus su sudėtingais sutrumpintais žodžiais ir bendriniais daiktavardžiais. R. žr. „Morfologija“, § 1135, 1144.

Šiandien gausime naudingos informacijos apie būdvardžio pavadinimą ispanų kalba (Nombre adjetivo). Ispanų kalbos būdvardis yra padalintas į du didelius pogrupius:

  • kokybiniai būdvardžiai (calificativos):
  • giminingi būdvardžiai (relativos):

    el plan anual (metinis planas),
    la región agrícola (žemės ūkio regionas),
    el día estival (vasaros diena)

Ši būdvardžių grupė savo reikšme panaši į rusų kalbos būdvardžius. Jie nurodo aprašomo objekto ar reiškinio kokybę, savybes ir požymius.

Kokybiniai būdvardžiai turi 3 palyginimo laipsnius: teigiamas, lyginamasis, aukščiausiasis.

Pavyzdžiui:

Giminiški būdvardžiai

Ši grupė taip pat nurodo objekto požymį, tačiau kartu būtina nurodyti jo ryšį su asmeniu, reiškiniu, veiksmu ar kitu objektu.

Šie būdvardžiai susidaro iš jau esamų objektų, veiksmų ar reiškinių pavadinimų, kuriais jie išreiškia požymį. Jie gali nurodyti:

  • medžiaga, iš kurios pagamintas daiktas (ferreo – geležis);
  • laiko, vietos aplinkybės... (madrileño – Madridas);
  • požiūris į žmogų ar gyvūną (felino – katinas);
  • požiūris į objektą ar koncepciją (marítimo – jūrinis)
  • santykis su veiksmu ar sąvoka (corriente – srovė).

Šiuolaikinėje ispanų kalboje prielinksnis dažnai vartojamas de + daiktavardis, vietoj vieno būdvardžio, jei jie kalba apie medžiagą, iš kurios pagamintas daiktas: la caja de kartoninė dėžutė(kartoninę dėžutę). la caja cartonera.

Ispanijos būdvardžių ypatumas yra tas, kad yra daug daugiau kokybinių būdvardžių nei santykinių būdvardžių. Be to, ispanų kalba neturi savininkiškų būdvardžių, tokių kaip mama, močiutė, tėvas ir panašiai.

Būdvardžių sutapimas su daiktavardžiais

Ispanijos būdvardis visada turi daiktavardį, kurį jis apibūdina. Daugeliu atvejų daiktavardis yra prieš būdvardį. Būdvardis taip pat sutampa su daiktavardžiu pagal lytį ir skaičių. Būdvardis, lytimi sutinkantis su daiktavardžiu, turi tą pačią galūnę kaip ir daiktavardis (neskaičiuojant kai kurių išimčių, apie jas vėliau).

Jei daiktavardis yra moteriškas, tada būdvardis turės galūnę -a. Su vyriškos giminės daiktavardžiu bus būdvardis su galūne - o. Jie vadinami būdvardžiais su dviem galūnėmis.

Pavyzdžiui:

el papel blanco (baltas popierius)

la mesa blanca (baltas stalas)

Tos pačios galūnės būdvardžiams būdinga galūnė bet kuriuo priebalsiu ar balsiu, išskyrus – o. Jų galūnės nesikeičia priklausomai nuo daiktavardžio lyties.

Pavyzdžiui:

el libro común (bendra knyga)

la causa común (bendra priežastis)

el papel verde (žalioji knyga)

la mesa verde (žalia lentelė)

la casa grande (didelis namas)

el país grande (didelė šalis)

Visi būdvardžiai su galutine priesaga –ista klasifikuojami kaip būdvardžiai su ta pačia galūne:

socialistas (socialistas)

idealistas (ideologinis)

Būdvardžiai, nurodantys tautybę, baigiasi vyriškosios giminės priebalsiu, o būdvardžiai, kurie baigiasi - an, - on, - arba moteriškoje giminėje prideda galūnę - a:

Pavyzdžiui:

el periódico inglés (anglų laikraštis)

la revista inglesa (angliškas žurnalas)

el baile andaluz (Andalūzijos šokis)

la canción andaluza (Andalūzijos daina)

Būdvardžio padėtis daiktavardžio atžvilgiu (prieš arba po jo) gali pakeisti visos išraiškos reikšmę.

Tai taikoma šiems būdvardžiams:

Ispaniška žodžio versija

Vertimas pozicijoje prieš daiktavardį

Vertimas po daiktavardžio

neseniai įsigytas

neseniai pagamintas

nelaimingas

įprastas

liūdnas

aiškus

garsus

Pavyzdžiui:

un buen hombre (geras žmogus)

un hombre bueno (geras žmogus)

un triste empleado (paprastas darbuotojas)

un empleado triste (liūdnas darbuotojas)

Reikėtų atsiminti, kad jei šie būdvardžiai derinami su prieveiksmiu ar kokiu nors kitu žodžiu, tai šiuo atveju jie atsiranda po daiktavardžio, nepaisant išreikštos reikšmės. Teisinga būtų sakyti Juan es un hombre muy bueno(Juanas yra labai malonus žmogus). Vietoj frazės Juanas es un muy buen hombre.

Sutrumpintos būdvardžių formos

Kartais prieš vienaskaitos daiktavardį vartojami kokybiniai būdvardžiai. Šiuo atveju reikėtų vartoti sutrumpintą būdvardžių grande (puikus, didelis), malo (blogas), bueno (geras) formą.

Pavyzdžiui:

el gran hombre (puikus žmogus)

un buen camino (geras kelias)

el mal libro (bloga knyga)

Būdvardžiai bueno, malo sutrumpinta forma gali būti vartojami tik prieš vyriškosios giminės daiktavardžius.

Apibūdinant daiktavardžių grupės savybes, būdvardis dažniausiai lytimi ir skaičiumi sutampa tik su pirmuoju daiktavardžiu iš grupės:

En el barrio hay nuevos almacenes, peluquería y cine (bloke yra naujos parduotuvės, kirpykla ir kino teatras).

Ispanų kalbos būdvardžiai nėra tokie sunkūs, kaip atrodo. Leksinę reikšmę, žinoma, reikia įsiminti, tačiau daiktavardžių vartojimas ir suderinimas su praktika tampa automatinis, ir jūs juos nesunkiai vartojate kalboje. Mokant bet kurią užsienio kalbą, svarbu praktikuoti jos vartojimą pokalbyje.

Čia taip pat galite susipažinti su būdvardžių vartojimo taisyklėmis

  • Tobulinti praktinius būdvardžio sutarimo su daiktavardžiu įgūdžius pagal lytį ir skaičių.
  • Gebėjimo sudaryti santykinius būdvardžius tobulinimas.
  • Žodyno aktyvinimas ir kokybinis turtinimas.
  • Dėmesio stabilumo, gebėjimo persijungti, kalbinių reiškinių stebėjimo, ilgalaikės ir trumpalaikės atminties, vaizdinio-vaizdinio mąstymo, veido raumenų ugdymas.
  • Motyvacijos mokytis, moralinių savybių, lemiančių požiūrį į žmogų, miestą, save, ugdymas.
  • Įranga: Vizualinė demonstracinė medžiaga užduočiai Nr. 6,8,9; 7,9, 11 užduoties dalomoji medžiaga; kortelės užduotims Nr.3, 9; 8 užduoties atramos schema.

    Pamokos eiga

    I. Organizacinis momentas.

    (dega žvakė)

    Susiburkime į ratą
    Pamoka prasideda
    Uždekite žvakę
    Ir pučiamės kartu.

    (Logopedas eilėraštį skaito garsiai, vaikai kartoja tik „lūpomis“, be balso, aiškiai artikuliuodami.)

    Mes visada gražiai kalbame
    Drąsiai ir neskubėdami.
    Mes kalbame aiškiai,
    Mes galvojame ir neskubame.

    II. Pagrindinė dalis.

    1. Atspėk mįslę.

    Aš esu balta antklodė
    Aš dengiu visą žemę,
    Balti laukai, namai
    Mano vardas... (Žiema)

    2. Vienas iš žiemos ženklų – sniegas. Kokios spalvos sniegas? (balta)

    Klausykite, kaip rašytojai ir poetai rašo apie sniegą. Aš perskaitysiu, o tu man parodysi savo veido išraiška, ar tau patinka toks sniegas, ar ne?

    • sniegas baltas ir švarus
    • sniegas pilkas ir nuobodus
    • sniegas auksinis ir mėlynas
    • sniego mėlyna ir mėlyna
    • sniego geltonumo ir purvino
    • sniego gelsva, šviesiai alyvinė, perlų rožinė, šviesiai mėlyna

    Kodėl jus nustebino žodis gelsvas?

    Ar galite tai pasakyti apie sniegą?

    Kokia kalbos dalis padėjo jums taip gražiai kalbėti apie sniegą? (būdvardis)

    3. Bet pirmiausia pakartosime (dirbame kortomis: vaikas skaito klausimą, kas turi teisingą atsakymą, atsako ir perskaito savo klausimą):

    Atsakymas: Būdvardžiai.

    Klausimas: kalbos dalis, kuri žymi objektą ir atsako į klausimą kas? ar kas? skambino: :

    Atsakymas: Daiktavardis.

    Klausimas: vadinami priešingos reikšmės žodžiai

    Atsakymas: Antonimai.

    Klausimas: Bendroji susijusių žodžių dalis, kurioje yra jų bendra reikšmė, vadinama:

    Atsakymas: šaknis.

    Klausimas: Žodžio dalis, esanti prieš šaknį ir skirta naujų žodžių formavimui, vadinama:

    Atsakymas: priešdėlis.

    Klausimas: Daiktavardis, būdvardis, veiksmažodis yra:

    Atsakymas: Kalbos dalys

    Klausimas: Kalbos dalys, kuriose nurodomos daiktų savybės ir į kokius klausimus atsakoma? kuri? kuri? kuri?

    4. Bet aprašydami objektus galime kalbėti ne tik apie spalvą, bet ir apie formą, skonį, dydį, medžiagą, iš kurios daiktas pagamintas, kaip daiktas jaučiasi. (pagalbos kortelės rodomos pakeliui)

    5. Dabar įvardinsiu žodžius, jūs turite nustatyti nereikalingus.

    Užduotis: pakartokite visus žodžius pašnibždomis, o papildomą žodį ištarkite garsiai.

    • šuo, ramunėlė, saldus, medis;
    • liniuotė, apvalus, debesis, žolė;
    • žiemos, sniego pusnys, kailiniai, pūkuoti;
    • didžiulis, lokys, lapė, namas;
    • knyga, medinė, kojinės, ąžuolas.

    (Vykstant užduočiai, vaikai atsako į klausimą, ką reiškia šis ženklas? (skonis, forma ir pan.)

    6. Koks buvo paskutinis mano pasakytas žodis? (Ąžuolas) Kas tai yra?

    Paimkite medžio siluetus ir priderinkite lapą prie savo medžio. Koks čia lapas, kokia šaka?

    ąžuolo lapas yra ąžuolas, o šaka:

    klevo lapas - klevas, :

    beržo lapas - beržas, :

    drebulės lapas - drebulė, :

    šermukšnio lapas - šermukšnis,:

    obels lapas - obels lapas, :

    Kuris lapas ir šaka yra papildomi? Kodėl? (obelis - vaismedis)

    Kokiu metų laiku pasirodo lapai?

    Giedrą pavasario rytą
    Rugsėjo pradžioje,
    Atsisėdome prie savo darbo stalo
    Ir manau, kad tai ne veltui.

    Ar viskas šiame eilėraštyje tiesa? Kodėl?

    Dabar patikrinsime, ar veltui sėdime prie savo darbo stalo, ar ne?

    Prieš pradėdami dirbti su kortomis, atsakykite man į klausimus: „Kas yra brezentas?... (dirbti su nepažįstamais žodžiais).

    8. Dabar pabandykite patys pasirinkti būdvardį ir nustatyti galūnę. (Nubrėžkite „lyno kelią“ nuo paveikslėlio iki klausimo ir pabaigos)

    Fiziniai pratimai.

    Aukštai slyskite, pakelkite rankas aukštyn, ištempkite

    Upė gili, atsisėsk

    Toli žvaigždė kyla, rankas aukštyn

    Ir vienišas. rankų judesiai į kairę ir į dešinę

    9. Atspėk mįsles. Pasirinkite silueto atsakymą.

    Pabraukite žodžius, kurie padėjo jums įminti mįsles?

    Kokia yra paryškintų žodžių šaknis?

    Aštrūs dantukai – kuo šis žodis ypatingas? (Dvi šaknys)

    Kuris atsakymas yra keistas? Kodėl? (Saulė)

    Kokiu metų laiku saulė kaitresnė?

    Koks metų laikas ateina po vasaros?

    Pirštų apšilimas.

    Aplankykite didįjį pirštą
    Jie atėjo tiesiai į namus
    Indeksas ir vidurys
    Bevardis ir paskutinis
    Pats mažasis pirštelis
    Jis pabeldė į slenkstį.

    10. Ką jie sako apie rudenį? Ir dar galima sakyti auksinis ruduo. Kas dar gali būti auksinis?

    Užrašų knygelėje:

    Ant stalo:

    Kokie žodžiai yra pirmajame stulpelyje?

    Kiekvienos frazės paaiškinimas.

    11. Rudenį taip pat dažnai lyja. Skaitykite tekstus, parašykite pabaigas. Kokie pokyčiai įvyko po lietaus? Kokie žodžiai naudojami tai perteikti? Kas tai per žodžiai?

    Prieš lietų.

    Šaltis: vėjas pučia tau į veidą. Sunkus: debesys plaukia virš upės. Pasigirsta stiprūs griaustinio garsai. Miesto gatvės sausos: .

    Po lietaus.

    Šilta: vėjas pučia tau į veidą. Šviesa: debesys plaukia virš upės. Girdime silpnus griaustinio garsus. Miesto gatvės šlapios: .

    Kokias gatves norėtumėte matyti mūsų mieste? Galite sugalvoti savo žodžius arba naudoti žodžius lentoje.

    Saulėta, didinga, negraži, puiku, šlykštu, nuostabu, gražu, švaru, tylu, šviesu, žydi.

    12. Pamokos pabaigoje šiek tiek pajuokauk. Surinkite eilėraštį, supjaustytą eilėmis, ir atsakykite į klausimus.

    Ar tai tiesa ar ne?
    Kaip atrodo juodas sniegas?
    Karčiojo cukraus, baltos anglies?
    Na, ar bailys drąsus kaip kiškis?


    Pirmiausia patikrinkite, kaip teisingai vaikas vartoja būdvardžių galūnes, sutikdamas su daiktavardžiais. Tuo tikslu pakvieskite jį įvardyti kiekvieno paveikslėliuose pavaizduoto objekto spalvą, užduodami atitinkamus klausimus („Koks pieštukas?“ - JUODAS; „Koks kaspinas?“ - JUODA; „Kokia suknelė?“ - JUODA ; "Kokios pirštinės?" - JUODOS). Visais šiais atvejais vaikas turės suderinti būdvardžius su daiktavardžiais pagal lytį ir skaičių. (Čia konkrečiai paimtos nekirčiuotos būdvardžių galūnės).

    Dėl teisingo būdvardžių didžiųjų ir mažųjų raidžių antrinio vartojimo vartojimo, norėdami išsiaiškinti šį klausimą, žr. 267 psl. Prie žodžio ZEBRA pridėkite būdvardį STRIPED. Tada vaikas atsako į tuos pačius klausimus, kuriuos užduodate, kai „atsileidžia“ daiktavardžiams, būtent: „Kas sėdi narve? (DRUOŽOTAS ZEBRAS); "Kam ruošiama vakarienė?" (DRYŽOTAM ZEBRUI); "Kas gauna maistą?" (DRUOŽOTAS ZEBRAS) ir kt. Lygiai taip pat, naudodami šiuos paveikslėlius, galite pasirinkti būdvardžius vyriškos giminės ir daugiskaitos daiktavardžiams, pavyzdžiui: BRAVE TIGR, LAUKINIAI GYVŪNAI. Atkreipkite dėmesį į vyriškosios ir moteriškosios giminės būdvardžių galūnių skirtumus, taip pat į daugiskaitos būdvardžius tomis pačiomis (pavyzdžiui, giminės) raidėmis: UŽRAKINTAS ZEBRAS, DRYSIS TIGRAS, LAUKINIAI GYVŪNAI. Neuterinių būdvardžių galūnės yra tos pačios rūšies kaip ir vyriškosios giminės būdvardžių galūnės, išskyrus vardininko ir priegaidės atvejus. Pvz.: BRAVE TIGR – MĖLYNAS DANGUS, BRAVE TIGR – MĖLYNAS DANUS ir kt.



    Jei patikrinimas rodo, kad vaikas daro klaidų būdvardžių galūnėse, tada Įveikti prieinama sunkumų naudokite toliau pateiktas užduotis.

    1 pratimas.

    Pakvieskite savo vaiką naudoti tą patį būdvardį su vyriškosios, moteriškosios giminės ir niekiniais daiktavardžiais, taip pat su daugiskaitos daiktavardžiu. Tai galite padaryti naudodami šiuos klausimus.

    KOKS DRAMBLIS? (DIDELIS);

    KAS tai dramblys? (DIDELIS);

    KOKIA jūra? (DIDELIS);

    KOKIOS jūros? (DIDELIS).

    KOKIUS saldainius? (SALDU);

    KOKS CUKRUS? (SALDU);

    KOKS tortas? (SALDU);

    KOKIOS VAFLIOS? (SALDU).

    Kaip matome, pirmoje pavyzdžių grupėje kirčiuojamos būdvardžių galūnės, kaip ir pačiame klausime (KAS-OH? - BIG-OH, KA-AYA? - BIG-AYA, KA-OE? - BIG-OH , KA-YE? - BIG-IE), o tai labai palengvina jo užduotį vaikui. Be to, savo balsu turite pabrėžti klausimų ir pačių būdvardžių vardų galūnių sutapimą, o tai padės vaikui renkantis būdvardžių galūnes.

    Antroje pavyzdžių grupėje būdvardžių galūnės yra nekirčiuotos, tačiau jiems užduotas klausimas gali būti geras vadovas vaikui -

    2 užduotis.

    Pakvieskite vaiką prie jūsų pavadinto daiktavardžio pasirinkti tinkamą būdvardį (tai yra daikto ženklą), atidžiai stebėdami teisingas būdvardžių galūnes, pvz.: Juostelė (MĖLYNA, ILGA, PLATI, ŠILKAS ir kt.) ; arbūzas (APVALUS, DIDELIS, Sunkus, PRINONKUS, SULTINGAS); suknelė (ILGA, Siaura, ŠILKINĖ, ŽALIA, ELEGANTI, DIENA); vyšnios (PRINOKUSIOS, SULTINGOS, DIDELIOS, APVALIOS).

    3 užduotis.

    Skatinkite vaiką nustatyti teisingus žodžių junginius ir pataisyti juos, jei jie neteisingi. Norėdami tai padaryti, po kiekvienos ištartos frazės paklauskite vaiko: „Ar tai teisinga? Ir toliau: „Kaip tai teisingai pasakyti? Pateikiame keletą pavyzdinių frazių, kurių skaičių prireikus galima padidinti.

    Mėlynas dangus

    Druskos druskos

    Graži rožė

    Graži ramunė

    Didelis stiklas

    Sidabrinė rasa

    Dygliuota Kalėdų eglutė

    Karšta arbata

    Karčios garstyčios

    Kvepianti alyvinė

    Mėlynos gėlės

    Balti debesys

    Be specialių pratimų, kaip teisingai vartoti būdvardžių galūnes, turite stebėti teisingą jų vartojimą kasdienėje vaiko kalboje. Visa tai padės ne tik įveikti agramatizmus jo žodinėje kalboje, bet tuo pačiu ir užkirsti jiems kelią raštu. Jūsų vaikui bus daug lengviau išmokti būdvardžių deklinacijos taisykles, kurios bus mokomos mokykloje.



    Palaikykite projektą – pasidalinkite nuoroda, ačiū!
    Taip pat skaitykite
    Užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo žmona Užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo žmona Pamoka-paskaita Kvantinės fizikos gimimas Pamoka-paskaita Kvantinės fizikos gimimas Abejingumo galia: kaip stoicizmo filosofija padeda gyventi ir dirbti Kas yra stoikai filosofijoje Abejingumo galia: kaip stoicizmo filosofija padeda gyventi ir dirbti Kas yra stoikai filosofijoje